Ümraniye Güzel Sanatlara Hazırlık
Image default
Güzel Sanatlar

İmgesel Resim

İmgesel resim, daha çok karşımıza sınavlarda çıkmaktadır. Sınava hazırlanan kişilerin imgesel tasarımın ne olduğunu iyice öğrenmeli ve hayal gücünü biraz daha güçlendirmesi gerekir.

O an hayal ettiğiniz, aklınızda olan, gözünüzün önüne getirdiğiniz bir yeri ya da hareketi, düşünceyi kâğıt üzerinde görsel hale getirmeye imgesel tasarım denir.

Bu yazımızda sizlere anlatmak istediğimiz aslında imgesel tasarıma dair ne varsa bir çatı altında toplayarak öğrencilere yardımcı olmaktır.

Üniversitelerde yetenek sınavı için imgesel tasarıma hâkim olmak gerekir. Sınavda 2. Aşama olarak da bilinebilir.

Öğrenciler şunu iyi bilmelidir ki; Yetenek sınavı ile 40 ayrı bölüme girme şansına sahipsiniz. Sınavları 2 aşamada bitirirsiniz.

İlk aşama desen çizimi olmakla beraber ikinci aşama olarak imgesel tasarım çizimidir. Desen sınavını kısaca açıklayacak olursak eğer, önünüze bir nesne ya da cisim koyulur.

Bu cismin kâğıda sorunsuz bir şekilde çizilmesi istenir.

Bu konuda ne kadar yeteneklisiniz, ne kadar teknik bilgilere sahipsiniz ölçülür. %45’lik bir sınav oranına sahiptir. %45 imgesel tasarım ve %10’luk kalan kısım ise, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme sınavlarından alınan puanlar dâhil edilerek %100 oranı bulunur.

Endüstriyel tasarım, Görsel Sanatlar Öğretmenliği, Grafik Tasarım, İç Mimarlık, Animasyon fotoğraf ve video ve daha sayılacak birçok bölümü kazanmak için imgesel tasarımın eğitimini alarak kendinizi geliştirmelisiniz.

Sınavlarda 2. Aşama olarak karşınıza gelecek olan sınavın bir parçası imgesel tasarım ile ilgili daha detaylı bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Konuyla alakalı tüm soru ve sorunlarınızı bizlere sorarak cevaplarını da alabilirsiniz.

İmgesel Resim 1
İmgesel Resim 1
İmgesel Resim 2
İmgesel Resim 2
İmgesel Resim 3
İmgesel Resim 3
İmgesel Resim 4
İmgesel Resim 4

İlgili Mesajlar

Kara Kalem Tekniğine Giriş

Cihat NURÇİN

Güzel Sanatlar Liseleri ve Kontenjanları

Cihat NURÇİN

Güzel Sanatlar Yetenek Sınavı Hakkında

Cihat NURÇİN

Yorum Yap